Kristalleke 24: Bulgarije en de Bulgaarse keuken

Beste wijnvrienden,

volgende dinsdag, 29 september, bezoeken wij Bulgarije. Amper twintig jaar geleden één van de topproducenten in de wijnwereld, nu teruggezakt maar vastbesloten een terugkeer te maken. Kunnen de wijnen ons overtuigen van hun kwaliteit? Of denken we toch spontaan aan Sovjet-massaproductie? En gaat de lokale keuken, verwant aan de Roemeense, Turkse, Griekse en Georgische, wel goed samen met de eigen wijnen?

Leden worden geacht aan de proeverij deel te nemen, voor zover ze zich niet uitschrijven bij karl at commanderij punt com. Niet-leden kunnen deelnemen, mits een bijdrage van €15 en inschrijven op voorhand op hetzelfde adres (beperkte plaatsen). We starten stipt om 20u in De Gekrulde Zinnen, Bril, te Lier. Breng zelf 6 proefglazen mee.

Met de onderstaande vragen* kun je je alvast voorbereiden op een leerrijke en smakelijke proeverij.

  1. In Thracië gebruikt men een autochtone druif waarvan de naam “zwart” betekent. Hoe heet die druif?
  2. Wat zijn de voornaamste drie ingrediënten van de Bulgaarse tarator-soep?
  3. In welk deel van het land ligt de Donauvlakte, één van de vijf grote wijnbouwstreken van Bulgarije?
  4. Wat is pamid met betrekking tot de Bulgaarse wijnbouw?
  5. Welke kaas wordt traditioneel gebruikt in salades zoals de Shopska?
  6. Hoe heet de kadarkadruif gewoonlijk in Bulgarije?
  7. Welk kruid wordt toegevoegd aan de wijn die men van de Bulgaarse pelin-druif maakt?
  8. Welke producent van Bordeauxwijnen investeerde in het wijndomein Enira in de Bessavallei in Bulgarije?
  9. Waarvoor staat de afkorting GCAO met betrekking tot de Bulgaarse wijnbouw?
  10. In het zuidwesten van Bulgarije wordt al zeker sinds 1346 een krachtige wijn gemaakt. Nabij welke stad?
  11. De rode misket is een typische Bulgaarse druif. Welke Vallei staat bekend om haar aanplant van deze druif?
  12. Nabij welke watermassa vinden we meer dan de helft van de witte wijnbouw van Bulgarije?
  13. Deze van oorsprong Georgische druif, waarvan de naam “rode stam” betekent, komt ook voor in Bulgarije, voornamelijk in de buurt van de Balkan. Hoe heet ze?
  14. Welke alcoholhoudende drank wordt in de Bulgaarse keuken vaak gebruikt?
  15. Ten zuiden van welk wijnland ligt Bulgarije?

* het oude Kristalleke kostte me erg veel werk en die inspanning loonde niet. Dat kon ik twee jaar na mekaar vaststellen op de jaarlijkse quiz van de commanderij. Niet getreurd: deze nieuwe formule, waarin ik je uitdaag om op voorhand zelf op zoek te gaan naar informatie, leidt zeker en vast tot betere resultaten.

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *